W cyfrowej rzeczywistości, w czasie kiedy tzw. „attention span” wśród ludzi stale spada, dochodzimy do momentu, w którym każda sekunda ma znaczenie, niezależnie czy mówimy o ładowaniu, pobieraniu czy wysyłaniu – prędkość Twojej strony jest decydująca dla satysfakcji użytkowników, konwersji oraz pozycji w wynikach wyszukiwania. Istnieje wiele sposobów, programów i technik, aby zadbać o zadowalającą prędkość i płynność naszej witryny.
W tym wpisie zaprezentujemy sprawdzone praktyki i narzędzia, które pomogą Ci maksymalnie przyspieszyć działanie Twojej strony lub sklepu internetowego.
1. Skompresuj i zoptymalizuj obrazy
Duże obrazy mogą znacząco opóźniać ładowanie strony, ponieważ to właśnie grafiki stanowią jedno z największych obciążeń dla czasu ładowania strony. Przeskalowanie ich, kompresja oraz korzystanie z odpowiednich formatów może przynieść znaczące korzyści.
Przykładowe Narzędzia: TinyPNG, Compressor.io, ImageOptim (można je podlinkować)
2. Użyj kompresji GZIP
GZIP to technika kompresji, która redukuje wielkość plików przesyłanych z serwera, zanim trafią do przeglądarki użytkownika, zmniejszając rozmiar plików do pobrania, tym samym przyspieszając w ten sposób ładowanie strony.
Narzędzia: Check GZIP Compression, GIDNetwork
3. Wykorzystaj buforowanie
Buforowanie umożliwia zapisywanie części strony w pamięci podręcznej przeglądarki, co przyspiesza jej ładowanie podczas kolejnych wizyt użytkownika. Również regularne czyszczenie pamięci podręcznej i niepożądanych plików przynosi ogromne korzyści dla wydajności naszej strony internetowej
Narzędzia: W3 Total Cache, WP Super Cache, LiteSpeed Cache
4. Minimalizuj skrypty i style CSS
Nieoptymalna implementacja skryptów lub chaotyczny CSS może spowolnić naszą witrynę. Ograniczanie ilości kodu poprzez jego optymalizację oraz minimalizację może znacznie poprawić czas ładowania strony.
Narzędzia: Minify, CSSNano, UglifyJS
5. Optymalizuj bazę danych
Czyszczenie bazy danych przyspiesza jej działanie. Nieczyszczone i przeładowane bazy danych mogą spowalniać Twoją stronę. Regularne czyszczenie oraz optymalizacja struktury baz danych to klucz nie tylko do płynności, ale także do sprawności wszelkich funkcjonalności (np. związanych ze sklepem) na stronie.
Narzędzia: WP-Optimize, phpMyAdmin
6. Wykorzystaj CDN (Content Delivery Network)
CDN to globalne sieci serwerów, które umożliwiają szybsze dostarczanie treści użytkownikom na całym świecie z najbliższej lokalizacji dla użytkownika, minimalizując opóźnienia i przyspieszając ładowanie. Dzięki wykorzystaniu CDN możesz uniknąć przechowywania dużych plików na stronie bez pozbawiania użytkowników dostępu do nich.
Narzędzia: Cloudflare, MaxCDN, Akamai, Azure CDN
7. Ogranicz ilość zewnętrznych zasobów na stronie
Zbyt wiele zewnętrznych skryptów i fontów może spowolnić Twoją stronę. Nadmierna ilość czcionek, skryptów, wtyczek lub nawet grafik może znacznie pogorszyć wydajność strony. Nie znaczy to że mamy kompletnie przestać korzystać z ich zalet, należy jednak traktować je z lekkim umiarem
8. Zastosuj leniwe ładowanie
Leniwe ładowanie (lazy loading) polega na ładowaniu elementów strony, takich jak obrazy czy filmy, tylko wtedy, gdy użytkownik przewija stronę w ich kierunku, co redukuje początkowy czas ładowania.
9. Optymalizuj serwer i hosting
Nie tylko strona, ale też serwer i hosting mają wpływ na prędkość ładowania. Wybór odpowiedniego pakietu, konfiguracja oraz lokalizacja serwera mogą przynieść zauważalne korzyści.
Narzędzia: GTmetrix, Pingdom, Site24x7
10. Minimalizuj przekierowania
Przekierowania mogą dodatkowo opóźniać ładowanie strony, zwłaszcza na urządzeniach mobilnych. Staraj się je ograniczać do minimum aby maksymalnie oszczędzać płynność witryny
Narzędzia: Redirect Checker, Screaming Frog
Prędkość strony to jeden z kluczowych elementów udanej strategii online. Optymalizując każdy aspekt swojej strony, możemy nie tylko poprawić jej działanie, ale też zwiększyć zadowolenie użytkowników i poprawić widoczność w wyszukiwarkach. Dbanie o prędkość to inwestycja w przyszłość Twojego biznesu online.